Veli Bilgilendirme Sistemi Français English
Drama

Etkinliklerimiz

Müzede Drama

İlkokul Drama Kulübü öğrencilerimiz 18 Mayıs 2016 Müzeler Günü’nde Bursa Kent Müzesini drama oyunları yoluyla incelemeler yaparak gezdiler.İlk çalışmada bir eseri birbirlerine deforme etmeden aktarmaya çalışan öğrencilerimiz bu çalışmayı 3.kez denediklerinde başardılar.Bir eserin yıllar sonra bugünlerimize korunarak gelmesinin ne kadar zor ve değerli olduğunu öğrendiler. Eşleşerek gözleri kapalı olan arkadaşlarını gördüklerini anlatarak gezdirdiler. “Sahne Bursa” temalı müze alanını da öğretmenleri Serdar DEMİRDAŞ’ın hazırlamış olduğu sergiden bölümlerin fotoğraflarının bulunduğu kartların yerlerini bulup, eserler hakkında notlar tutarak incelediler. Bursalı ünlü müzisyenleri Esen TEKİN öğretmenimizle gezen öğrencilerimiz; Türk Müziği enstrümanlarını ve gramofon, plak, kaset gibi müzik dinleme cihazlarını birlikte tanıdılar.

Bir Su Masalı

İlkokul 2.,3. ve 4. sınıf öğrencilerimiz, Bursa Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen ''Ferhat ile Şirin'' adlı oyunu izlediler. Oyunda paylaşım ve yardımseverliğin önemi vurgulanırken temelinde insan sevgisi olan her yaklaşımın iyileştirici etkiye sahip olduğu tiyatral ögelerle aktarıldı. İçerik ve işleniş bakımından çocuklardaki tiyatro algısının gelişimine katkı sunan oyunu izleyen öğrencilerimiz, oyuncularla tanışıp hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra salondan keyifli bir şekilde ayrıldılar."

Karagöz Dinazor Diyarında

Okulumuz öğrencileri, 16. Uluslararası Bursa Karagöz Gölge ve Kukla Oyunları Festivali kapsamında Geleneksel Türk Tiyatrosuna ait değerli eserleri izlediler. 3. sınıf öğrencilerimiz ‘’Karagöz Dinazor Diyarında’’ adlı oyununu izlerken çok eğlendiler Oyun sonrasında Karagöz Müzesini ziyaret ederek Karagöz gölge oyununun öğelerini kavradılar. 1. sınıf öğrencilerimiz ise; ‘’İbişin Konağı’’ adlı oyunu çok büyük bir keyifle izlediler. Oyun esnasında, İbiş’e yardım edip konağa giren hırsızı yakalayarak oyuna dahil olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadılar. Ardından kılık değiştiren kuklalarla dans ederek doyasıya eğlendiler.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Okulumuz Lise Tiyatro Kulübü ile hazırlanan "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" adlı oyun 5 Haziran günü velilerimiz ve öğrencilerimize sergilendi. Oldukça kalabalık rol karakteri olan oyunu, 14 kişilik kadrosu ile her öğrencinin üç- dört farklı rolü başarıyla canladırdığı Kulüp öğrencileri izleyenlerden beğeni kazandı. Devlet kayıtlarında ölü olan Yaşar söz konusu vergi ödemeye gelince canlı, miras almaya gelince ölü olur. Tüm hayatı ölmek ile yaşamak arasında gidip gelerek geçer. Kendi kimliğini kazanmaya çalışan Yaşar bir türlü kimliğine ulaşamaz, üstelik sevdiği kadına da bu yüzden ulaşamamaktadır. Ayşe’si oldukça anlayışlı tatlı ve akıllı bir kadındır. Deli gibi aşık olduğu Yaşar’ın peşinden koca İstanbul’a gelir, hamile kalır yine de Yaşar’ını bırakmaz. Yaşar tüm devlet dairelerinde akla hayale gelmeyecek bürokrasilerle karşılaşır. Ona inanmayacak olan cezaevi arkadaşları bir yandan “Yuh böyle şeyler olur mu?” diye düşünürken diğer yandan aslında bunların hepsi onların da başına geldiği için merakla bir sonraki anlatıyı beklerler. Kimlik sürecinde olan Yaşar Yaşamaz, tüm yaşadıklarının sonunda aklını başına toplayıp o çok bahsedilen Kara Kaplı Nizami Bey oluverir. Artık hiç kimseye ihtiyacı yoktur. Bir kimliğe kavuşmuş olur. Salla pati geldiği cezaevinden külhanbeyi gibi çıkar. Aslında Yaşar’ın yaşadıkları her birimizin başına gelen ancak söylemekten bıktığımız, devletin ve kurumların çürümüşlüğü, yok olmuşluğunun delaletidir.

Sihirli Tiyatro

Okulumuz 3. Ve 4. Sınıflar Tiyatro Kulübü ile hazırlanan “Sihirli Tiyatro “adlı müzikal oyun 14 Mayıs Perşembe günü velilerimize ve tüm İlk Okul öğrencilerimize sergilenmiştir. Bir tiyatro da geçen oyunda oyun içinde oyun var… Ülkesini terk etmek zorunda kalmış kraliçe ve prenses, titiz bir anne ve sanatçı olmak isteyen kızı Aliya …. Prenses Ve Aliya’nın dostluğu… Ve bu dostluğa dahil olmak isteyen ama olamayan, biraz da kıskanan cadı ve onun kız kardeşi, oyundaki kişilere yardımı bir görev bilen Çiçek kızlar ve Peri kız.. Ve tabi ki tiyatronun olmazsa olmazı Mutlu Hanım… Dostluğun önemi, kimseyi düş görüntüsü ve giyimiyle yargılamamak gerektiği gibi temalar barındıran oyunda yan tema olarak doğaya zarar verilmemesi, Tiyatro sanatının güzelliği ve çocukların bolca tiyatroya gitmeleri gibi konularda barındırıyor. Oyun ilgi ve merakla izlenmiştir.

Ragıp SAVAŞ’la Söyleşi

TED Bursa Kolejine konuk olan tiyatro, dizi, sinema oyuncusu Savaş; öğrencilere hayata dair önemli ipuçlarını kendi deneyimleri ile birlikte örneklendirerek paylaştı. Öğrencilerin sevdiği işleri yapmaları gerektiğini belirten Ragıp Savaş, hayatın bir bölümünde mutlaka sanatla uğraşmak gerektiğinden bahsetti. Öğrencilerin farkındalıklarının bu şekilde arttığını söyleyen Savaş, sadece televizyon seyredip tabletle oynamak dışında sanat ve sporla da ilgilenmenin gereğini anlattı. Çocuk tiyatrolarının mutlaka pedagogların onayı ile sergilenmesi gerektiğini belirten ünlü oyuncu, söyleşiye konuk olan velileri de bu konuda bilgilendirdi. “Bizi geleceğe sanat taşıyacak” diyen Savaş, sanata başlangıcı ile ilgili anılarını anlattı. Önce spora başlayıp, sonra sanata yöneldiğini belirten Ragıp Savaş, öğrencilerin böyle bir eğitim kurumunda bulunmalarının onlar için büyük bir fırsat olduğunu ve bunu çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirtti. TED Bursa Koleji yöneticileri ve öğretmenleri, Ragıp Savaş’a öğrencilerimiz ve velilerimizle gerçekleştirdiği söyleşi için teşekkür etti; bu söyleşinin, öğrencilerin sanata bakışlarında büyük bir katkı sağladığını belirttiler.

2. Sınıflar Görkem YELTAN Söyleşisinde

Görkem Yeltan, 1977 yılında Nazilli'de dünyaya geldi. Nazilli Lisesi ve İstanbul Devlet Konservatuvarında eğitim aldı. 1993 yılında oyunculuğa Ali Poyrazoğlu Tiyatrosunda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okurken başladı. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun oldu. İlk çocuk kitabı “Kırmızı'nın Mektupları” 2001 yılında basıldı. Zebra Zaza, Hımbıl Beyaz, Kaplumbağa ve Eşek, Define Bahçesi, Kelebek Kız, Yapraklı Pelerin, Boyalı Hamsi ile Süs Balığı çocuk kitaplarından bazılarıdır. Çocuk kitaplarını çocuk albümlerine de dönüştürdü. Radikal Kitap’ta “Çikolata” köşesinde, Taraf Kitap'ta "Kaborüko" köşesinde çocuk edebiyatı üzerine yazılarına devam etmektedir. 2.sınıf öğrencilerimiz, Nazım Hikmet Kültür Evi tarafından düzenlenen yazar ile söyleşi etkinliğinde, okudukları kitapların yazarlarından birini yakından tanıma fırsatı buldular. Söyleşide zincirleme öykü oluşturma etkinliği yapıldı. Etkinlik sırasında öğrencilerimiz eğlenceli dakikalar yaşadılar. Yazar ile sıcak bir sohbetten sonra aldıkları kitapları imzalattılar.

Tiyatro Festivali

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı ve ASSITEJ (Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, bu yıl 19. kez gerçekleştiriliyor. Klasik yapıdaki çocuk ve gençlik oyunlarının yanı sıra sokak oyunlarından, dans/müzik ağırlıklı oyunlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan festival, yerli ve yabancı tiyatro topluluklarını 19 yıldır aralıksız Bursa’da buluşturuyor. 19. Festival 20-25 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festivalde bu yıl 11 yabancı, 8 Türk topluluk sahne alacak. Okulumuz 4. sınıf öğrencileriyle katıldığı festival açılışında Bulgaristan / Burgas Devlet Kukla Tiyatrosu’nun “Tumba Lumba” isimli oyununu beğeniyle izledik. Geleneksel ve modern yapıları içerisinde barındıran oyunda güneşin doğuşu, mevsimlerin zenginliği ve de hayatın neşesi eğlenceli bir şekilde tasvir edilmişti. Folklorik sanatın köklü geçmişine sahip unsurları da içerisinde barındıran tumba-lumba oyunundaki ritimler ve müzikler izleyenlerin tabiri caizse yüreklerine işleyip onlara hayatın güzel ve iyimser yanlarını aşıladı.

3. Sınıflarımız Tiyatro Festivalinde

İlkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, 19. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali kapsamında, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Çocuk Tiyatrosu ekibi tarafından sahnelenen “Karlar Kraliçesi” adlı oyunu izlediler. Oyunda dostluk, yardımseverlik, en zor durumların bile sevgi ve azimle aşılabileceği temaları müzikal bir şekilde sunuldu. Keyifli ve öğretici bir oyun izleyen öğrencilerimiz, salondan mutlu bir şekilde ayrıldılar.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü Sürpriz Etkinliklerle Kutladık

27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü, okulumuza konuk olarak gelen Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçıları Savaş AK, Mutlu DERELİ ve Cenk TORUN' un katkılarıyla, İlkokul 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerimizin katılımıyla kutladık. Sanatçılarımızı, Bursa A.V.P Sahnesinde “Sırça Köşk” tiyatro oyununda Karagöz, Hacivat ve Keloğlan'ın annesi rolleriyle hatırlayan öğrencilerimiz, konuk sanatçılarımızla keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiler. Gölge oyunlarıyla renklenen etkinliğimiz, sanatçıların sürpriz olarak sahnelediği orta oyun gösterisiyle, öğrencilerimizin büyük alkışlarıyla son buldu.

Kahraman Karıncalar

Okulumuz 3 ve 4. sınıf tiyatro kulübü öğrencileri, 2 Nisan 2014 Çarşamba günü “Kahraman Karıncalar” tiyatro oyununu ailelerine ve okul arkadaşlarına başarıyla sergilediler. Tiyatro Kulübünün öğrencileriyle hazırlanan oyun bir karınca kolonisinde geçiyor. Kuklacı çekirgenin anlatımı ile bu üstün hayvanların hayatına tanıklık ediliyor. Başkalarının emeğiyle yaşayanlar, fiziksel olarak onlardan daha güçlü olan bir karınca ırkı tarafından sömürülen karıncalar ve bu haksız sömürüye başkaldıran bir karınca, işbirliği ve yardımlaşmayı her şeyden önde tutan cesur karıncalar, diğer yanda bu sömürüye dur demeyi başarmış kardeş kırmızı karıncalar kolonisi oyunda rol alan karıncaları oluşturmaktadır. Oyun, haksız kazanç sağlayanların elbet bir gün cezalandırılacakları, işbirliği, çalışkanlık, savaş karşıtlığı, eşitlik vb. gibi birçok ana ve yan temaları barındırıyor. Özveri ve sevgiyle bu oyunu hazırlayan tüm kulüp öğrencilerine, yönetmen Derya ÖZTUNÇ’ a müzik ve dekor çalışmalarıyla oyuna destek veren tüm sanat bölümü öğretmenlerine ve katılımlarıyla öğrencilerimize destek veren velilerimize teşekkürlerimizi sunarız. “Kahraman Karıncalar “ tiyatro oyunu, 16 Nisan 2014 Çarşamba günü saat 15.15 te okulumuz anaokulu ve İlkokul 1.sınıf öğrencileri için tekrar sahnelenecektir.

Tiyatro ve Çocuk

Çocuklarımız, toplumların en değerli üyeleri! Geleceğimizin mirasçıları! Kuşkusuz, gelişim dönemlerindeki en önemli faktörler aile- eğitim ve toplum yapısıdır. Peki, günümüzde çocuklarımız ne kadar çocuk? Hatırlar mısınız, çocukluk döneminizi, oynadığınız oyunları, kış günleri soba kenarında dedenizden dinlediğiniz masalları, korkularınızı ve masal kahramanlarınızı...? Okulumuz 1- 4. sınıf öğrencileri ile sanatın önemli bir kolu olan tiyatroyu ele aldık. Çocuklarımıza teknolojinin dışında da keyifli bir dünya olduğunu hatırlatmak için onlarla birlikte Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’na gittik. Keloğlan, Karagöz, Hacivat, Nasreddin Hoca ve diğer kahramanlarla birlikte sırça köşkleri yıktık, oradaki devi (gözümüzde büyüttüğümüz devleri) alt ettik. Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncuları Balpınar köylülerinin, Sırça Köşk’teki devden, Keloğlan ve arkadaşlarının yardımıyla nasıl kurtulduğunu bizlere şarkılarla, şenliklerle, danslarla anlattılar. Bizler de izlemekten çok keyif aldık. 22 Mart’a kadar devam edecek olan Tiyatro Festivali’ndeki sunumlara sizlerin de katılmanızı öneririz.

En az 1024x1280 çözünürlük, Chrome tarayıcı tavsiye edilir.
TED Bursa Koleji Bilgi İşlem Departmanı © 2010-2014