Veli Bilgilendirme Sistemi Français English
Görsel Sanatlar

Resim Derslerimiz

Okulumuz Türk Milli Eğitimi’nin ilkeleri doğrultusunda Güzel Sanatlar Eğitimi’ni çok önemseyen bir felsefededir. Sanat eğitiminin çok önemli olduğu inancıyla öğrencilerimiz yönlendirilmektedir. Kültürlü ve sanat zevki gelişmiş bir nesil oluşturmak amacı ile çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencilerimiz atölye ortamında, istekleri doğrultusunda teknik ve konu uygulamaları imkanı bulmaktadırlar. Özgün düşünme, üretme ve deneme kapasiteleri geliştirilerek onların Güzel Sanatlar dalında yetiştirilmeleri sağlanmaktadır.

Öğrencilerimiz, hayatları boyunca sanat yapan üreticiler veya sanatı bilinçli izleyen tüketiciler olarak yetişmektedir. Okulumuz onların içinde yaşadıkları kültüre katkılarını sağlayabilme çizgisindedir. Sanat yoluyla ifade imkanı vererek öğrencilerin ruh sağlığına yardımcı da olunmaktadır. Öğrencilerimiz bireysel çalışarak kendilerini ispat etme, duygu ve düşüncelerini ifade etme olanakları ile buluşmaktadır.

Derslerimizde sanat eğitiminin yanı sıra öğrencilerimizin tüm duygularının gelişmesine yardımcı olunmaktadır. Sanat yoluyla kişisel bütünlüğe kavuşmaları ile toplumsal bütünlük de sağlanmaktadır.

Öğrencilerimizin tarihi ve kültürel açıdan gelişmeleri amacıyla geziler düzenlenmektedir. Bu geziler, öğrencilerin kültür birikimine katkı sağlamaktadır. Ayrıca tarihi değerlere sahip çıkmaları açısından son derece faydalı olmaktadır.

Ders saatlerine ek olarak İlkokul 3. ve 4.sınıflar “Boyamayı Seviyorum” resim kulübü öğrencileri, Çarşamba günleri 8. ve 9. ders saatlerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Görsel Sanatlar Derslerimiz

Görsel Sanatlar dersi; bireyin yaratıcılığını, iş birliği duygusunu, resimle ilgili becerilerini geliştirmek, kendini ifade etmesini sağlamak ve estetik bakışını ortaya çıkarmak amaçlıdır. Bireylerin yaratıcı güçlerinin ortaya çıkarılması ve estetik eğitiminin uygulama alanı olması nedeniyle Görsel Sanatlar dersi büyük önem taşır.

Görsel Sanatlar dersi; algılama, düşünme ve bedensel eylemlerinin de katıldığı süreç içerisinde kendilerini ifade ederler. Yapılan çalışmalar öğrencilerin kendileri ve çevreleriyle ilgili duygularını, düşüncelerini dışa vurmalarına ve yaşadıkları dünyayı algılama biçimlerini anlatmalarına hizmet eder

Derslerimizde öğrencilerimizle, desen çalışmaları, pastel boya teknikleri, suluboya, akrilik boya, kolaj, tuval çalışmaları, atık materyallerle çalışmalar, üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları ( seramik ) ile sanat akımları inceleme çalışmaları yapıyoruz.

Teknoloji Tasarım Derslerimiz

7 ve 8.sınıfların teknoloji ve tasarım derslerinde yapmış oldukları bu etkinliklerde öğrenciler,”düşünmeye yönlendirilirler. Doğada var olan, tekrar sistematiği içerisinde oluşan yapısalların farkına vararak, doğayı, yaşamı ve kendini farklı açılardan değerlendirme anlayışı oluşturur.

Görsel Sanatlar Etkinliklerimiz

Vincent Van Gogh ve Çizginin Gücü

4. Sınıflar Görsel Sanatlar dersinde Ünlü Ressam Vincent Van Gogh hakkkında bilgi sahibi oldular. Uygulama olarak, çalışmalarında çizgi çeşitlerini kullandılar ve Vincent Van Gogh'un portre resmindeki ceketini ve arka fonu kendileri tasarladılar.

Üç Boyutlu Penguenler

2. ve 1. Sınıflarla Görsel Sanatlar dersinde havayla kuruyan oyun hamurlarıyla üç boyutlu penguen çalışması yaptık. Oyun hamurlarıyla buluşan öğrencilerimiz güzel ve eğlenceli bir ders geçirdiler.

"El İzleri"

1.Sınıflarla Görsel Sanatlar dersinde el izlerinden suluboya kullanarak balık oluşturduk ve akvaryumumuza yapıştırdık. Daha sonra keçeli kalemler ile akvaryumu renklendirdik. Birkaç tekniği bir arada kullanan öğrencilerimiz keyifli bir ders geçirdiler.

Görsel Sanatlar Dersinden Haberler

Görsel Sanatlar dersinde 2. sınıflarla yapışkanlı süngerlerle kes yapıştır etkinliği yapıldıktan sonra kapak baskısı yapılarak deniz atı çalışmamızı tamamladık. Görsel Sanatlar Dersinde 4. sınıflar, Sulu boya tekniği ile desenli renkli kartonlardan faydalanarak Deniz Konulu Resim çalışmamızı keyifle tamamladılar.

Resimde Başarı

1. Uluslar Arası Gemlik Zeytini 2015 kapsamında düzenlenen zeytin temalı resim yarışmasında 2C sınıfı öğrencilerimizden Naz Duru BUDAK isimli öğrencimiz ikinci olmuştur. Kendisini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Seramik İle Sınav Kaygısını Kontrol Etme ve Motivasyon

TED Koleji Lise grubu, Hazırlık ve 9.sınıf öğrencilerimizle Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi ile Sanat bölümümüzün ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirmiştir. “Seramik ile sınav kaygısını kontrol etme ve motivasyon “ etkinliğimizde öğrencilerimiz seramik çamuru ile zihinlerindeki olumsuz imgeleri olumluya dönüştürerek semboller oluşturmuşlardır.

Bursaspor Sevgini Kağıda Dök

Bursaspor Kulübü tarafından düzenlenen “Bursaspor Sevgini Kağıda Dök” konulu resim yarışmasında 3. ve 4. Sınıf kategorisinde birinci olan okulumuz 3A sınıfı öğrencisi Mert Gencer ŞİMŞEK bugün Bursa Spor Kulübünde düzenlenen törende ödülünü aldı. Öğrencimizi bu başarısından dolayı kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Vincent Van Gogh

Ortaokul öğrencilerinin hazırlamış olduğu ünlü Ressam Vincent Van Gogh temalı sergimiz Korupark AVM de açılmıştır. 18-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Sergiye güzel resimleri ile katkı sağlayan öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Resimde Başarı

Bursasporluluk bilincini ve farkındalığını artırmak amacıyla Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen ''Bursaspor Sevgini Kağıda Dök'' isimli resim yarışmasında 3. ve 4. Sınıf kategorisinde okulumuzun 3A sınıfı öğrencilerinden Mert Gencer Şimşek 1. olmuştur. Kendisini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Okuma Bayramı

1. Sınıflar Okuma Bayramı resim sergisinden fotoğraflar.

Çocukça Düşler

Çocukça Düşler isimli resim sergisinden fotoğraflar.

Çanakta Balık

3. ve 4. Sınıflar Seramik Kulübü

3. ve 4. Sınıflar seramik kulübünden fotoğraflar.

Resim ve Seramik Kulübü

Resim ve Seramik kulübünden fotoğraflar.

Atatürk Portresi Çalışması

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreninde okulumuz ortaokul bölümü resim öğrencilerinin sunum süresince canlı olarak uyguladıkları Atatürk Portresi çalışması tüm izleyiciler tarafından büyük beğeniyle izledi.

Benim Mudanyam Resim Yarışması

Mudanya Rotary Kulübü ve Mudanya Resim Atölyesi'nin ortaklaşa düzenlediği "Benim Mudanyam Resim Yarışması"nda 3B sınıfı öğrencilerimizden İrem SAKİN mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Resimde Başarı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 91. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen resim yarışması 3A sınıfı öğrencilerimizden Gülsün PAMUK 3. olmuştur. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Cumhuriyet ve Atatürk Temalı Sergimiz

“Çocukça Hayaller" Resim Sergisi

İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden oluşan Boyamayı Seviyorum Kulübü’nün Aborjin sanatına ait resim çalışmaları, 18 - 25 Nisan 2014 tarihleri arasında Bursa Nilüfer Carrefoursa AVM’ de sergilendi. Bir hafta süresince açık kalan sergimiz gezmeye gelenlerden büyük beğeni aldı. Sanatı eğitimin vazgeçilmezi olarak gören okulumuzun anaokulundan liseye kadar sanatsal çalışmalar bu türlü organizasyonlarla konuya ilgisi olan bireyleri de yüreklendirmektedir.

Tekfen Filar-Mini Resim Yarışması Sonuçlandı

Tekfen Filarmoni Orkestrası, 2013 yılının Aralık ayında İstanbul ve Bursa’da “Tekfen Filar-Mini” adıyla çocuklara özel bir konser vermişti. Singapurlu Şef Darrell Ang yönetimindeki konserde, Tekfen Vakfı tarafından çocuklara ‘konseri dinlerken hayal ettiklerini resmetmeye’ davet eden bir de resim yarışması düzenlenmişti. Çokça resmin gönderildiği yarışmada okulumuz 1/B sınıfı öğrencilerinden Vera Banu GONZALEZ ve 4/C sınıfı öğrencilerinden Aslı DÖNMEZ mansiyon ödüllerine layık görüldüler. Öğrencilerimizi tebrik eder, daha nice seneler resim ve müzik ile iç içe bir yaşam geçirmelerini dileriz.

Karikatür Başarımız

TED Aliağa Koleji tarafından düzenlenen Karikatür Yarışmasına okulumuz 2. sınıf öğrencilerinden Yağmur ALİ ve Zeynep SOYASLAN katılmışlardır. Öğrencilerimizin karikatürleri yapılan değerlendirme neticesinde sergilenmeye layık görülmüştür. Öğrencilerimizin adına düzenlenmiş olan “Başarı Belgeleri”, başarılarının devam etmesi temennisiyle Görsel Sanatlar öğretmeni Müge TUMBA tarafından kendilerine verilmiştir.

Lise Resim ve Seramik Kulübümüz

Resim ,seramik ,heykel sanatı ve benzeri sanat dalları ile yakın temas kurarak, yeteneklerinin gelişimini hızlandırırlar. Sanat ve bilim ışığında içsel dinamiklerini kullanmayı öğrenen genç beyinler, yarınlara umutla bakan pozitif fikirli üretken kişiliklere dönüşeceklerdir. Öğrencilerimizin resim araç gereç kullanımı ve değişik tekniklerin uygulanışı hakkında bilgi kazanmasına yönelik dersler yapılmaktadır. Örneklendirmeli, uygulamalı çalışmalar yapılarak el becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunulmaktadır. Öğrencilerimizin eğlenceli, üretken ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlayan bu kulüpte; duvar resmi, pop-art çalışmaları, tuval üzerine yağlı boya, desen çalışmaları, seramik çalışmaları, baskı resim çalışmaları yapılmaktadır.

Görsel Sanatlarda Başarı

7.sınıf öğrencimiz Utku FEDAKAR, Görsel Sanatlar dersinde hazırladığı afiş çalışmasıyla TED Genel Merkezi’nin düzenlediği II. Geleneksel Tam Eğitim Bursu Temalı Afiş Yarışması’nda mansiyon ödülüne layık görülmüştür. Öğrencimizi kutlar başarılarının devamını dileriz.

Cumhuriyet Sergisi

Geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu sergimizin 7.sini (2012), TED Bursa Özel İlköğretim Kurumları Müdürümüz Necati ÇAKIR’ ın katılımıyla açtık.

En az 1024x1280 çözünürlük, Chrome tarayıcı tavsiye edilir.
TED Bursa Koleji Bilgi İşlem Departmanı © 2010-2014