Veli Bilgilendirme Sistemi Français English
İlkokul

Satranç

Yapılan bilimsel çalışmalar ışığında eğitim alanında da öğrencilere büyük katkıları olduğu anlaşılan satranç, 2005 yılından itibaren ülkemizde seçmeli ders olarak okutuluyor. Yurt çapında 1 milyonun üzerinde öğrenci, satranç dersleri ile hem eğleniyor hem de zihinsel açıdan kendilerini geliştiriyor.

Neden Satranç ?

1500 yıllık bir geçmişe sahip olan ve yıllardır modası geçmeyen satranç bir anlamda spor, bilim ve sanatın bir karışımı olarak kabul ediliyor. Satranç spordur çünkü yarışmaları vardır. Dünya çapında milyonlarca satranç sporcusu antrenörlerden eğitim almakta ve yarışmalara katılmakta. Dünya çapında bu yarışmalardan sorumlu olan Dünya Satranç Federasyonu FIDE'dir. Türkiye'deki yarışmalar ise Türkiye Satranç Federasyonu'nun denetimiyle yapılır. Satranç sporcuları tüm diğer sporcular gibi maç öncesi hazırlık yaparlar. Bu hazırlık sadece satranç tahtası içinde kalmaz. Yarışma esnasında beynimizi en iyi şekilde kullanabilmemiz için vücudumuzun da onu en iyi şekilde desteklemesi gerekir. Bu sebeple iyi satranççılar her zaman fiziksel açıdan da hazırlık yapmak zorundadır.

Satranç aynı zamanda bir bilim olarak da kabul edilir. Satranç hakkında şu ana kadar yazılmış onbinlerce kitap bulunmakta. Bilim adamı nasıl gerçeğin ve keşfedilmeyenin peşinde koşuyorsa, satranç yazarları ve ustaları da satranç tahtasındaski en doğrunun ve başarıya götüren prensiplerin peşinde koşar, araştırır ve yazar.

Satranç aynı zamanda bir sanattır çünkü satranç tahtasında oynanmış bir oyun zihnin çizdiği bir tablodur. Nasıl bir tabloda tek başına anlam ifade etmeyen fırça darbeleri birleşip bir sanat eseri yaratabiliyorsa, insan zihninin yaratıcılığıyla hamleler bir zihnin çizdiği tablonun fırça darebeleri oluverir. Bir satranç oyununu inceleyen kişi ne kadar satrancın inceliklerine hakimse güzel oynanmış bir oyundaki zeka kıvraklığını bir sanat eseri gibi algılar ve o oyun bir sanat eserinin bıraktığı etkiyi yaratır.

Neden Satranç Dersi

  1. Satranç eğlencelidir.
  2. Planlı hareket etmeyi öğretir.
  3. Bir konu üzerine yoğunlaşmayı güçlendirir.
  4. Kendine güven duygusu aşılar.
  5. Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, öğrencileri ezberci zihniyetten arındırır.
  6. Yeni bir sosyal çevre kazandırır.
  7. Gerektiğinde kısa zamanda olabildiğince en doğru kararı verebilmeye yardımcı olur.
  8. Rekabeti sağlar. Rekabet ilgiyi arttırır, zihinsel dikkati yükseltir, yüksek seviyelerdeki başarıyı ortaya çıkarır.
  9. Oynamak üzerine kurulmuş bir öğrenme ortamı, öğrencilerin öğrenmek üzerine olan tutumları üzerinde pozitif etkiler yaratır.
  10. Satranç değişik ve kaliteli problemler tedarik eder.

 

"Satranç tahtası insanzihninin jimnastik salonudur." Pascal

En az 1024x1280 çözünürlük, Chrome tarayıcı tavsiye edilir.
TED Bursa Koleji Bilgi İşlem Departmanı © 2010-2014