K12net English
Kütüphane

Online Veri Tabanları

Elektronik ortamda yer alan bilgi kaynaklarına erişim sağlamak amacıyla oluşturulan bu siteden Kütüphane ve Bilgi Merkezi'mizin abone olduğu ücretli/ücretsiz veri tabanlarına erişim sağlanmıştır. Okulumuz içinde bulunan bilgisayarlardan ilgili kaynaklara direk olarak erişebilirsiniz. Ayrıca okulumuz dışından da ilgili kaynaklara kısım kütüphanelerimizden alacağınız "kullanıcı adı" ve "şifre" ile erişebilirsiniz. Abone olduğumuz veri tabanları lisans anlaşmaları çerçevesinde kullanıma açılmaktadır. Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi, veri tabanlarının geçici bir süre için, bazı durumlarda ise tamamen kapatılmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu tür usulsüz kullanımlar kullanıcıyı yasal sorumluluk altına sokacağından, tüm veri tabanlarının kullanımında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önemle duyurulur.

EBSCOhost EBSCOhost internet üzerinden erişilen güçlü bir online referans sistemidir. Okullar için hazırlanmış içeriğinde öğretmenler, öğrenciler için seçilmiş birçok veri tabanı bulunmaktadır. ERIC (eğitim konusunda 317.000 tam metin doküman vb.), MAS Ultra - School Edition (500 den fazla tam metin dergi, 360 tam metin referans kitabı, 85.670 biyografi ve daha birçok kaynak) Funk & Wagnalls New World Encyclopedia(Çeşitli alanlarda 25.000 den fazla ansiklopedi makalesi) TOPICsearch (Tam metin 60.000 makale, uluslararası 399 gazeteden makaleler) Professional Development Collection (Eğitimciler için tam metin 520 eğitim dergisine erişim) ve daha birçok kaynağa internet üzerinden erişebilirsiniz.
Taylor&Francis Fizik, matematik, mühendislik, teknoloji, eczacılık, tıp, biyoloji, psikoloji, eğitim, işletme, kimya ve beşeri bilimlerden yaklaşık 1165 dergiye 1997 den beri tam metin erişim sağlar.
Science Direct Elsevier yayınevinin çıkarmış olduğu fen, mühendislik, tıp ve beşeri bilimler ile ilgili 2500 den fazla hakemli dergiye ve 11.000 den fazla kitaba tam metin erişim olanağı sağlar.
Wiley Online Library Wiley Online Library, yaşam, sağlık ve fiziksel bilimler, sosyal bilimler ve beşeri bilimleri kapsayan dünyanın en geniş ve en derin çok disiplinli çevrimiçi kaynaklara ev sahipliği yapmaktadır. 1500'den fazla dergiden 6 milyondan fazla makaleye, 20.000'in üzerinde çevrimiçi kitaba ve yüzlerce referans çalışmaya, laboratuvar protokolüne ve veri tabanına sorunsuz entegre erişim sunar.
Oxford Academic Journal Oxford University Press, dünyadaki seçkin dergi yayıncılarından birisidir. Bu veri tabanı; arkeoloji, biyoloji, tarih, dil, hukuk ve tıp konularında 150’nin üzerinde dergiye tam metin erişim sağlar.
Web of Science ISI Web of Knowledge platformu aracılığıyla ISI Citation Indexes’a internet aracılığıyla erişim hizmeti sunmaktadır. Söz konusu Atıf Indeksleri (ISI Citation Indexes) dünyanın önde gelen fen bilimleri, sosyal bilimler ile sanat ve insan bilimleri yayınlarından oluşturulan çoklu disiplinde, yüksen kalitede araştırma bilgisini sağlamaktadır.
Britannica School “Britannica School Edition” (BOLSE) okul öğrencilerinin ve öğretmenlerin öğrenme gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış çok özel bir çevrimiçi kaynaktır. Yaşlara özel dört farklı öğrenim alanı ile kendine güven yaratan ve devamlı buluşu teşvik eden ilgi çekici birçok öğretme ve öğrenme malzemesi içermektedir.
SAGE Journals SAGE, dünyanın en büyük 5. dergi yayıncısıdır. Portföyümüz, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 1000'ün üzerinde dergi içermektedir ve öğrenilen toplumlar ve kurumlar adına 400'ün üzerinde dergi yayınlanmaktadır.
Press Reader Her gün 120'den fazla ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 7000'nin üzerinde günlük gazeteye ve magazin dergisine tam sayfa orijinal  baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz eşsiz bir güncel gazete ve haber dergisi koleksiyonudur. Gazetelerin 90 günlük geriye dönük arşivi ile beraber sunulan ''Press Reader''  dünya çapında 7,000'den fazla kütüphane ve 12 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Sadece yerleşke içinden kullanılabilir.
ULAKBİM Veri Tabanları ULAKBİM'de, 1990'ların başından bu yana çeşitli konu alanlarında Türkçe veri tabanları üretilmektedir. Türkçe veri tabanları, bir yandan akademisyenlerin Türkçe bilimsel süreli yayınlarda çıkan makaleleri tek bir ara yüzden hızlı bir şekilde tarayabilmelerini mümkün kılmakta, diğer yandan ise yayın niteliğinin yükselmesine katkı sağlamaktadır.
Dergi Park TÜBİTAK ULAKBİM, Dergi Park hizmeti kapsamında Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunmaktadır. Türkiye’de yayınlanan 1600'ün üzerinde dergiye, 270.000'nin üzerinde makaleye erişebilirsiniz.
NASA Precipitation Education NASA tarafından oluşturulmuş dünya üzerindeki yağışlar hakkında bilgi veren bir kaynaktır.
T.C: MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü E-Kitapları T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan basılı materyallerin e-kopyalarına ulaşabilirsiniz.
Eğitim ve Bilim Dergisi Eğitim ve Bilim Dergisi